Co je to daseinsanalytická (DA) terapie? Jedná se o lidské setkání a zároveň cestu, která vede k sobě, k autentickému prožívání, myšlení i porozumění svému životu.
Vychází ze základního přesvědčení, že člověk je schopen uvědomovat si sám sebe a to, co dělá. Za svá rozhodnutí a za své jednání nese odpovědnost. Je schopen si uvědomit možnost úplné izolace, ztráty významných vztahů, možnost neexistence, smrti. S tím souvisí pocit úzkosti.
Jde o hledání odpovědí na otázky, na které si nelze vždy odpovědět, ani hned vidět význam a smysl, který nás v životě určuje. Základem je poznání ve své autentické původní zkušenosti s tím, jak rozumíme světu, jak na nás působí. Vede k poznání svých možností, na jejichž základě je třeba jednat. Je třeba pochopit, uchopit a uskutečňovat vlastní existenci. Člověk má být autentický.
Cílem DA terapie je objevení takového způsobu života, který nám umožní být sami sebou. V terapii nejde o nejdokonalejší přizpůsobení se společnosti, ale objevení či odkrytí svých možností a schopnosti volby.
V DA klient hledá způsob života, který je právě pro něj snesitelným a pevným způsobem bytí ve světě. Cílem terapie je pak nalezení takového způsobu existence, který mu umožní být sám sebou, s důrazem na pravdivé vedení života, pravdivé bytí a spolubytí. Cílem je klientovo sebepoznání, sebeuskutečnění, sebezdokonalení. Naopak cílem není klientovo co nejdokonalejší přizpůsobení se společnosti, ale nalezení možností, které jsou mu vlastní. Daseinsanalýza, zejména v současných formách, zároveň zdůrazňuje i autentické spolubytí s jinými lidmi.
Terapeut je autentický, nic nevnucuje, zdůrazňuje jedinečnost a neopakovatelnost osobnosti. Pracuje se s porozuměním klientovu jazyku, způsobu vyjadřování a jeho bezprostřední životní zkušenosti.